Kolejny Przedsionek Raju (15 - 22 września 2013)

W pamięci mamy jeszcze 27 koncertów „Muzyki w Raju” i 21 lipcowych oraz sierpniowych koncertów w ramach cyklu „Przedsionek Raju”, a już za kilka dni rozpoczynamy kolejne przedsionkowe przedsięwzięcie, zupełnie inne od wcześniejszych.
Bohaterką kolejnego spotkania z muzyką dawną będzie grająca na fidel włoska śpiewaczka, VivaBiancaLuna Biffi, a bezpośrednim pretekstem są sesje nagraniowe, które odbędą się w kościele Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gościkowie/Paradyżu.
Viva Biffi jest postacią doskonale znaną melomanom odwiedzającym festiwal „Muzyka w Raju”. Pojawiła się tam po raz pierwszy w roku 2009, a następnie odwiedzała nas jeszcze w roku 2010 i 2012. Wszystkie te wizyty wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie, niezależnie od tego, czy Viva występowała sama czy wspólnie ze swoimi muzycznymi partnerami. Jednak, jak sama przyznaje, z jej punktu widzenia szczególnie ważna była pierwsza wizyta na Ziemi Lubuskiej. W Paradyżu odkryła niezwykłe miejsce do pracy, ale także do skupienia i przemyślenia swoich planów zawodowych, które wydawały się jej samej niezbyt klarowne. Dodatkowo prezentowała wtedy nowy program „Fermate il Passo”, przygotowaniu którego poświęciła blisko pięć lat pracy badawczej i artystycznej. Wtedy też obiecała sobie (choć nam tego nie powiedziała), że jeśli kiedyś zdecyduje się ten materiał nagrać, zrobi to właśnie w Paradyżu.
Od tego czasu minęły 4 lata, a „Fermate il Passo” było wielką atrakcją kilkudziesięciu europejskich festiwali, także w Polsce. Viva myślała cały czas o fonograficznej rejestracji tego materiału, tym bardziej, że wszyscy ją do tego gorąco namawiali. Z drugiej jednak strony, ceniąc sobie szczególnie bezpośredni kontakt ze słuchaczami w czasie koncertów, rejestracji programu, który w ciągu tych lat zresztą bardzo się rozwinął i dojrzał, nie uznawała za priorytet.
Trzeba było zbiegu kilku okoliczności, by zmotywować Vivę do zrobienia zdecydowanego kroku w tym kierunku. Najpierw okazało się, że na rynek płytowy, pod nowym kierownictwem włoskiego muzykologa Giovanniego Sgaria, powraca legendarna wytwórnia płytowa Arcana, założona wiele lat temu przez wielkiego francuskiego producenta Michela Bernsteina. Giovanni dał Vivie carte blanche jeśli chodzi o nagrywanie dla Arcany. W tym samym mniej więcej czasie, w sierpniu 2012 Viva przyjechała do Paradyża i wtedy omówiliśmy wstępny plan działań, który zaakceptowany został przez naszych paradyskich gospodarzy. Wszystko wyglądało pięknie z wyjątkiem budżetu. Wtedy na horyzoncie pojawił się Pan Rafał Gulka, Prezes Zarządu żarskiej firmy Relpol S.A., mecenas festiwalu „Muzyka w Raju” i tworzącej go Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”, deklarując chęć pomocy w przeprowadzeniu projektu.
Owocem tych marzeń i bardzo już konkretnych działań będą sesje nagraniowe, które odbędą się w Paradyżu od 16 do 19 września. Nagrań dokona francuski realizator, Alban Moraud, korzystając z przyjacielskiej pomocy Radia Zachód w Zielonej Górze, które dzięki uprzejmości Pana Prezesa Dariusza Frejmana, udostępni część sprzętu, który w przeciwnym wypadku musiałby podróżować z Paryża, a to mogłoby znacznie ograniczyć czas przeznaczony na nagranie.
Viva chętnie przystała na pomysł, by bezpośrednio przed i bezpośrednio po nagraniach przedstawić program na kilku koncertach na Ziemi Lubuskiej. Zacznie, chwilę po przyjeździe, od zamkniętego dla szerszej publiczności koncertu w Paradyżu, ale już 15 września w Sulechowie, 20 września w Żarach, 21 września w Zielonej Górze i 22 września w Gościeszowicach, będzie mógł usłyszeć każdy, kto będzie miał na to ochotę.
Serdecznie zapraszamy, bo „Fermate il Passo” to niespełna godzina fascynującej i mało w Polsce znanej muzyki, a VivaBiancaLuna Biffi to jedyna osoba na świecie, która prezentuje włoskie frottole w tak wyrafinowany, a zarazem prosty i fascynujący sposób.

Cezary Zych

www.vivabiancaluna.com